Chytre zmluvy
Chytré zmluvy
Riziká

Nesprávna formulácia rozdelenia kúpnej ceny pre banku.

Peter Hrubý
|
Zverejnené 05. 09. 2019

a) Pokiaľ bude v zmluve nesprávna formulácia, banka neuvoľní peniaze z hypotéky a tým pádom predávajúci sa nedostane k svojim peniazom v termíne ako očakával.

Samozrejme každá chyba sa dá napraviť dodatkom. Okrem toho, že stratíte niekoľko dní, dodatok častokrát stojí rovnakú sumu, ako príprava celej dokumentácie.

b) Horší prípad môže nastať pri neuvoľnení peňazí na čas tým, že sa nestihne vyplatiť hypotéka predávajúceho. Na to je totiž stanovená presná lehota a tá nie je nikdy dlhšia ako 3 týždne od podpisu zmlúv v banke.

V praxi to znamená, že banka si kontroluje formuláciu kúpnej zmluvy približne až 1–2 týždne po podaní záložných zmlúv na katastri. To znamená, že na nápravu chyby máte maximálne 1–2 týždne, väčšinou je to práve iba 1 týždeň. V tomto prípade máte možnosť osloviť právnika pre prípravu dodatku, ktorý Vám ju ale pri takejto krátkej lehote pripraví za extra príplatok. Ďalšia možnosť je zopakovať si celý proces ešte raz. To znamená, že stratíte ďalší mesiac a aj tak sa dodatku nevyhnete, keďže v ňom budete musieť meniť aj sumu na vyčíslení zostatku hypotéky, nakoľko táto suma sa mení každý mesiac.

Zhrnutie: čaká Vás žiadosť o nové vyčíslenie zostatku, 1-2 týždne na to čakať, príprava, následne podpis dodatku ku kúpnej zmluve a následne čakať, kým banka tentoraz úspešne uhradí kúpnu cenu – cca ďalší 1 týždeň.

Ďalšie články

Post

Nesprávna alebo nedostatočná formulácia pre kataster.

Čítať článok
Post

Nesprávna formulácia pre predávajúceho.

Čítať článok
Post

Nesprávna formulácia pre kupujúceho.

Čítať článok