Chytre zmluvy
Chytré zmluvy
Blog

Blog

Ako nenaletieť podvodníkom pri kúpe nehnuteľnosti

19. 1. 2020
Súčasné úroky na hypotékach neustále tlačia ceny nehnuteľností nahor. Záujemcovia o vlastné bývanie, predovšetkým mladí ľudia, ktorí kupujú svoje prvé bývanie čelia častokrát situácii, kedy sa musia rozhodnúť kúpiť nehnuteľnosť na základe jednej prehliadky.

Ako vytvoriť kvalitnú rezervačnú zmluvu?

19. 1. 2020
Podpísať rezervačnú zmluvu je dôležitým krokom pri kúpe nehnuteľnosti. Pokiaľ ste však nikdy nehnuteľnosť nepredávali, alebo nekupovali, zrejme neviete, čo má presne obsahovať. Presne na to sa pozrie tento článok, ktorý sa zameria na to ako vytvoriť kvalitnú rezervačnú zmluvu.

Kúpna zmluva na nehnuteľnosť – užitočné informácie

19. 1. 2020
Kúpna zmluva je nevyhnutným krokom v realitnom procese, ktorá uvádza ceny a podmienky transakcie s nehnuteľnosťami. Zahrnuté sú všetky prvky predaja, od podpísania rezervačnej zmluvy až po odovzdanie nehnuteľnosti. Cieľom je chrániť kupujúceho aj predávajúceho a zabezpečiť, aby boli všetky očakávania medzi stranami jasné.

Chcete darovať nehnuteľnosť? Urobte to správne

19. 1. 2020
Okrem toho, že sa nehnuteľnosť dá kúpiť, postaviť, alebo zdediť, jeden zo spôsobov nadobudnutia je aj darovanie. Zvyčajne sa tento spôsob prevodu nehnuteľností uskutoční medzi blízkymi osobami v rámci rodiny. Využívajú ho však aj cudzie osoby ako jednu z možností zo spôsobov obchádzania daňovej povinnosti na dani z príjmu pri prevode bytov.

Predaj či kúpa bytu s problémovými susedmi – ako to riešiť?

19. 1. 2020
Vo vysnívanom svete žiadne vonkajšie podmienky neovplyvnia hodnotu vášho domova. Pokiaľ ste si udržali miesto v špičkovej kvalite a trh je na vašej strane, nemali by ste mať problém s predajom za alebo nad kótovanou cenou – či? Len netreba zabudnúť na susedov.

NOVINKY V KATASTRI – PRIBLÍŽIME VÁM ICH

19. 1. 2020
Od októbra 2019 sú novinky súvisiace s katastrom nehnuteľností. V tomto článku sa zameriame na tie najdôležitejšie, ktoré ovplyvnia prácu s katastrom nehnuteľností.

Záložná zmluva na nehnuteľnosť – kedy ju použiť?

19. 1. 2020
Záložné zmluvy sú uzatvorené medzi veriteľom a dlžníkom, alebo treťou osobou. Veriteľa oprávňuje domáhať sa splatenia pohľadávky, v prípade ak nebola splatená na čas. Podmienka je uzatvorenie v písomnej podobe, no pôvod pohľadávky nerozhoduje. Založiť sa dajú veci alebo iné práva. V prípade, ak ide o hnuteľný majetok, nie je potrebná písomná forma.

CHYSTÁTE PRENAJÍMAŤ VÁŠ BYT? VSAĎTE NA KVALITU A DRŽTE SA TÝCHTO KROKOV

19. 1. 2020
Môže to znieť trochu drsne, ale drvivá väčšina majiteľov nehnuteľností má hroznú povesť. Nie je to len o tom, ako sa správajú k svojim nájomcom, aj to je problém. Máme na mysli spôsob, akým podnikajú. Preto sa v dnešnom článku pozrieme na to, ako by mali prenajímať svoj byt.

Ako bezpečne zaplatiť kúpnu cenu či rezervačnú zálohu za nehnuteľnosť

Pri predaji nehnuteľnosti budete musieť riešiť spôsob predaja nehnuteľnosti. Ak teda môžete, poraďte sa s niekým, kto už má skúsenosti s predajom, alebo nákupom nehnuteľnosti. Zistíte, že budete musieť podpísať rezervačnú zálohu za nehnuteľnosť a následne zaplatiť kúpnu cenu.

Na čo si dať pozor pri tvorbe nájomnej zmluvy?

Ako nájomca je vaša zmluva o nájme niečo, čomu by ste mali venovať osobitnú pozornosť. Zákonne stanoví to, čo môžete a čo nemôžete urobiť, čo od vás prenajímateľ očakáva, na akú dlhú dobu je váš nájom a či sú energie zahrnuté v rámci nájomného, alebo nie.